PWN-Oxford WIELKI SŁOWNIK ANGIELSKO-POLSKI POLSKO-ANGIELSKI
  PWN | OXFORD OD WYDAWCY | O SŁOWNIKU | INFO PRASOWE | MEDIA O NAS | ZAKUP | OFERTA DLA FIRM 
WIELKI SŁOWNIK ANGIELSKO-POLSKI POLSKO-ANGIELSKI PWN-Oxford
Wielki słownik polsko-angielski
PWN-Oxford
jest dopełnieniem
Wielkiego słownika angielsko-polskiego PWN-Oxford


zamów on-line
  O słowniku

Oddawany Państwu do rąk słownik jest drugą częścią publikacji. Pewne przyjęte w nim rozwiązania, nietypowe dla polskiej leksykografii, zarówno jedno-, jak i dwujęzycznej sprawdziły się w słowniku angielsko-polskim. Tam, gdzie było to możliwe, staraliśmy się zastosować je również tu. Inaczej niż w słowniku angielsko-polskim, a zgodnie z polską tradycją leksykograficzną potraktowaliśmy terminy wielowyrazowe. Nie stanowią one odrębnych haseł, lecz pojawiają się w bloku, poprzedzonym białym kwadratem, w haśle poświęconym ich członowi nadrzędnemu (odpowiedniemu rzeczownikowi).

W części polsko-angielskiej zachowaliśmy podział na podhasła o różnej charakterystyce gramatycznej; uważny czytelnik zauważy, że występują one rzadziej niż w słowniku angielsko-polskim, ale częściej niż w słownikach języka polskiego. Wnikliwy czytelnik zauważy też, że podajemy wprost informację o przechodniości czasownika, a nie tylko o jego aspekcie. Co więcej, zauważy też, że, wbrew ogólnie przyjętym zasadom, opisujemy jako przechodnie również te czasowniki, które nie występują po polsku w stronie biernej. Jest to celowe działanie, mające uchronić użytkownika polskiego przed bardzo częstym błędem pomijania dopełnień angielskich, popełnianym pod wpływem zasad obowiązujących w języku polskim.

Tam, gdzie to możliwe, unikamy opisów lingwistycznych, niemniej staramy się zwrócić uwagę czytelnika na ewentualne różnice gramatyczne między wyrazem polskim a jego odpowiednikiem angielskim, w szczególności tam, gdzie nieznajomość tych różnic może prowadzić do błędu. Tak na przykład podajemy informację, że angielski rzeczownik jest niepoliczalny tylko wtedy, kiedy polski nie ma takiej charakterystyki. Ustrzeże to użytkownika przed użyciem słowa w liczbie mnogiej.

 



PWN-Oxford
Copyright © 2004 Wydawnictwo Naukowe PWN SA design: HYPERmedia